Menu Zamknij

Latarnie morskie – Mapa Turystyki Dziecięcej

A może nad morze?

Świetny pomysł! Tylko co można robić nad morzem? I to z dziećmi! Plażing jest obowiązkowy. wiadomo, ale co jeszcze? Rozrywką może być oczywiście granie w cymbergaja, jedzenie gofrów i gotowanej kukurydzy, tudzież szukanie innych dróg dojścia na plażę niż ścieżka wśród kramów i bazarów z wątpliwej jakości gadżetami nadmorskimi. Osobiście zachęcamy Cię do aktywnych przerw od smażenia własnych i dziecięcych ciał na plaży i moczenia nóg w zimnej, morskiej wodzie. Możecie np. poszukać DinoParku [KLIK] w pobliżu, odwiedzić ZOO w Gdańsku lub Gdyni [KLIK]. Możecie też ruszyć na szlak latarni morskich i zobaczyć je wszystkie. Tak, na Mapę Turystyki Dziecięcej tym razem trafiają LATARNIE MORSKIE.

Latarnie morskie w Polsce – Mapa Turystyki Dziecięcej

Na polskim wybrzeżu znajduje się 19 latarni morskich, które od dziesiątków lat pomagają marynarzom dopłynąć bezpiecznie do portu (czynnych latarni morskich jest obecnie 15). Jeśli przeżyłeś kiedyś sztorm na morzu, na pewno wiesz, jakim pocieszającym widokiem jest światło latarni morskiej na horyzoncie! Światło latarni w Kołobrzegu jest do dziś jednym z piękniejszych obrazów, których pewnie nigdy nie zapomnę. Nie zapomnę też huku tłuczonych talerzy w pokładowej kuchni statku, którym w czasach przedrodzicielskich płynęliśmy z Bornholmu w czasie burzy i sztormu. Podróżując po wybrzeżu samochodem/rowerem/pieszo masz szansę pokazać latarnie dzieciom w mniej stresujących okolicznościach, niż walka z własną paniką i strachem przed utonięciem.

Zapraszam Cię do skorzystania z naszej interaktywnej Mapy Latarni Morskich w Polsce [klik na mapę i już wszystko będzie jasne].

Wygląd mapy latarni morskich

Szlak latarni morskich

Słyszałeś już o szlaku latarni morskich w Polsce? Szlak latarni morskich wiedzie przez następujące miejscowości: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Osetnik (latarnia Stilo), Rozewie (znajdziesz tu dwie latarnie), Jastarnia, Sopot, Gdańsk (tu również są dwie latarnie: Port Północny i Nowy Port), Hel (może się także pochwalić dwiema latarniami: jedną w samym mieście, drugą na Górze Szwedów) i Krynica Morska. Większość z latarni jest udostępniona do zwiedzania. Możecie więc wejść na samą górę po licznych schodach i oglądać piękne widoki (o ile macie skończone 4 lata!). Latarnie morskie w miejscowości Kikut i Jastarnia oraz latarnię Góra Szwedów na Helu i w Porcie Północ w Gdańsku możesz zobaczyć jedynie z zewnątrz.

Chcesz odwiedzić je wszystkie? Masz do pokonania sporo kilometrów, chyba że zadowolą Cię miniatury tych ciekawych budowli, wówczas odwiedź razem z dziećmi Park miniatur latarni morskich w Niechorzu klik: http://park-miniatur-latarni.pl/pl/ (adres: ul. Ludna 16, Niechorze).

UWAGA! Latarnie morskie od wewnątrz zwiedzać mogą dzieci dopiero od lat 4 ze względów bezpieczeństwa. Ceny, godziny otwarcia niektórych obiektów znajdziesz tu: http://tpnmm.pl/.

Życie latarnika

https://magazynpismo.pl/spij-spokojnie-latarnia-dziala/# Zachęcam Cię najserdeczniej do przeczytania/posłuchania tego konkretnego artykułu zanim ruszycie zwiedzać latarnie. Mi podesłała artykuł wczoraj siostra, czytająca ten wpis jeszcze przed publikacją na naszym blogu. Po lekturze będzie o czym opowiadać dzieciom w czasie wyprawy. UWAGA: Artykuł jest napisany do i dla dorosłych – pewne fakty mogą być z pewnością opowiedziane dzieciom.  To historia i wywiad z kobietą, która od lat pracuje w Latarni Morskiej Stilo w miejscowości Osetnik. Może to zachęci Cię do ruszenia na Szlak Latarni Morskich, mnie zachęca!

Bawcie się dobrze!

(ps. Ruszacie nad morze? Pomagamy się spakować:) -> KLIK)

Latarnia morska w piaskownicy

Wakacje to dla nas intensywny czas. Czas wyjazdów i spotkań rodzinnych. Zabrakło więc chwil na pisanie ostatnio! Dzięki, że nadal tu zaglądasz mimo wszystko. Poprawimy się 🙂